Wędrówki „Wspólnoty Żyrardowa”

Dodano 14 grudnia, 2018   

W poprzedni weekend członkowie i sympatycy Stowarzyszenia „Wspólnoty Żyrardowa” udali się na dwudniową wycieczkę w rejony Gór Świętokrzyskich. Pierwszy etap to odwiedziny w Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu. Podziwialiśmy instrumenty pochodzących z obszaru całej Polski. W zbiorach można podziwiać eksponaty o walorach historycznych i muzycznych. Od 1978 Muzeum zaczęło nabywać także eksponaty artystyczno-historyczne, obejmujące m.in. materiały pisane, ikonografię, dokumenty, meble, przedmioty codziennego użytku, detale architektoniczne. Muzeum jest też organizatorem konkursów na budowę ludowych instrumentów muzycznych. Nie obyło też się od prób dęcia we wspaniały róg góralski. Echo niosło po całym budynku. W Skarżysku Kamiennym zwiedziliśmy Muzeum Orła Białego pełnego sprzętu wojskowego z okresu II Wojny Światowej i czasów współczesnych. Kolekcja militariów, to ponad 150 eksponatów : samoloty bojowe, czołgi, wyrzutnie rakietowe, pełnomorski kuter torpedowy działa szturmowe. Wspaniały, wielki plac do zwiedzania dla miłośników wojska i militariów.

W pierwszym dniu zwiedziliśmy jeszcze kompleks prahistorycznych kopalń krzemienia pasiastego w Krzemionkach koło Ostrowca Świętokrzyskiego. To jeden z najciekawszych i największych obiektów tego typu na świecie. Jego wyjątkowość wynika z doskonale zachowanych hałd górniczych i zagłębień poszybowych, a zwłaszcza podziemi kopalń, które pomimo upływu sześciu tysięcy lat dotrwały do naszych czasów w prawie niezmienionym stanie. W Krzemionkach prześledzić można większość pradziejowych technik pozyskiwania krzemienia, od najprostszych jam, po duże, skomplikowane kopalnie będące szczytowym osiągnięciem pradziejowej techniki górniczej. Odkryte w 1922 roku przez geologa Jana Samsonowicza pole eksploatacyjne w Krzemionkach ma powierzchnię 78,5 ha. Skupia ono na swoim obszarze ponad 4 tysiące kopalń, z których największe mają głębokość 9 m.

W drugim dniu eskapady odwiedziliśmy Ćmielów i Żywe Muzeum Porcelany. W Muzeum była możliwość zapoznać się z procesem produkcji porcelany od projektu po gotowy wyrób. Obejrzeliśmy również film w 22 metrowym, starym, oryginalnym piecu. W sklepie firmowym podziwialiśmy współczesną kolekcję ćmielowskiej porcelany. Był też do kupienia serwis za jedyna 125.000 zł.

W Opatowie zwiedzaliśmy Podziemną Trasę Turystyczną oraz Kolegiatę św. Marcina. Podziemia Opatowskie – trasa turystyczna składająca się z połączonych ze sobą dawnych piwnic i składów kupieckich. To zespół dawnych piwnic kupieckich pod kamienicami stojącymi na Rynku. W Opatowie krzyżowały się szlaki handlowe, a że mury miejskie ograniczały obszar i nie pozwalały budować nowych budynków, zaczęło brakować miejsca na przetrzymywanie towarów itp. Kupcy i rzemieślnicy opatowscy rozpoczęli więc chaotyczną budowę piwnic i korytarzy, które do dnia dzisiejszego ciągną się pod miastem.

Opatowska kolegiata pod wezwaniem św. Marcina  zajmuje wyjątkowe miejsce wśród zabytków architektury romańskiej w Polsce. Jako jedna z nielicznych dobrze zachowana od XII wieku do czasów współczesnych. Swoimi rozmiarami, okazałością i wysoką klasą architektoniczną od ponad ośmiuset lat daje świadectwo kunsztu średniowiecznych budowniczych. Rysuje się z dala jej piękna sylweta, zwraca uwagę znaczna wyniosłość kościelnych murów, stawianych z poważnych ciosów.

Ostatni punkt wycieczki to sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej w Skarżysku -Kamiennej. Sanktuarium powstało z inicjatywy ks. biskupa Edwarda Materskiego, wilnianinowi z pochodzenia. Prace rozpoczęły się w maju 1988r, a w rok później stała już Ostra Brama. Po intronizacji obrazu Matki Miłosierdzia przybywa wielu pątników prosząc o łaski i dziękując za łaski otrzymane.

Prezes Stowarzyszenia,

Krystyna Lenarczyk

[ngg src=”galleries” ids=”95″ display=”basic_thumbnail”]

 

 

^ Powrót na górę