Stowarzyszenie „Wspólnota Żyrardowa” zorganizowało wyjazd do Warszawy na spotkanie z historią w Zamku Królewskim, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz w Izbie Pamięci płk. Ryszarda Kuklińskiego.
Izba przedstawia historię misji wywiadowczej R. Kuklińskiego. Składa się z dwóch części: wschodniej i zachodniej, przedzielonej Żelazną Kurtyną. Część wschodnia dotyczy okresu przed 1981r, kiedy pułkownik przekazywał tajne dokumenty Układu Warszawskiego. Ważną ekspozycją jest strategiczna mapa wojskowa przedstawiająca scenariusz ataku Układu Warszawskiego na Europę Zachodnią. Po stronie zachodniej izbą są osobiste pamiątki R. Kuklińskiego oraz zdjęcia z wizyt w Polsce po rehabilitacji w 1998 r.
Podczas odwiedzin na Zamku skorzystano z okazji bezpłatnego zwiedzania w okresie listopada. W niedzielne popołudnie dostępne były: Trasa Zamkowa, Galeria Lanckorońskich, Wystawa „Zniszczenie i odbudowa”, Pałac pod Blachą, Gabinet Numizmatyczny oraz Arkady Kubickiego.
Wielkie wrażenie na uczestnikach wycieczki wywarło Muzeum Powstania Warszawskiego. Mieści się w dawnej elektrowni tramwajowej na Woli w okolicy zbiegu ulic Grzybowskiej i Przyokopowej. Zebrane eksponaty za pomocą dźwięku, obrazu i światła inspirująco oddziaływają na zwiedzających.
Sercem muzeum jest stalowy monument przechodzący przez wszystkie kondygnacje. Na trasach znajdują się m. in.: makieta samolotu wojskowego, liczny arsenał broni, maszyny drukarskie, opaski powstańcze czy imitacja kanałów podziemnych. Na trasy można obejrzeć film pt. Miasto ruin”. Film przedstawia zburzoną Warszawę po kapitulacji powstania, a został skomponowany z oryginalnych zdjęć lotniczych. Widać morze ruin i zniszczeń. Muzeum można nazwać wielką lekcją historii i patriotyzmu.