Obywatelskie Święto Niepodległości!

Dodano 25 listopada, 2013   

W dniu 9 listopada 2013r. Muzeum Mazowsza Zachodniego razem ze Stowarzyszeniem „Wspólnota Żyrardowa” zaprosili mieszkańców Żyrardowa na spotkanie z Aliną Czerniakowską oraz emisję jej filmu dokumentalnego „Musieli zwyciężyć”.

Niestety, choroba uniemożliwiła bezpośrednie spotkanie z reżyserką. W rolę prelegenta wcielił się dyrektor Muzeum, p. Bogdan Nietrzebka. Dzięki czemu osoby obecne na spotkaniu zapoznały się ze szczegółami umundurowania wojsk polskich w latach dwudziestych ubiegłego wieku, a także z różnym rodzajem wyposażenia w broń ówczesnej armii.

Ujednolicenie wyposażenia nie było łatwe, ponieważ żołnierze Najjaśniejszej pochodzili z formacji wojskowych trzech zaborców i żołnierze dysponowali różnymi karabinami i różną amunicją.

Emisja filmu dostarczyła wielu emocji oraz poszerzyła wiedzę o walkach wojsk polskich w latach 1918 – 1920. „Musieli zwyciężyć” to jeden z najlepszych filmów dokumentalnych o wojnie polsko – bolszewickiej. Film jest jednym z wielu „półkowników” reżyserki. Film, dzięki któremu Alina Czerniakowska zdobyła wiele cennych nagród. Treść filmu zawiera nie tylko fakty historyczne, ale ukazuje też wojnę na tle wydarzeń europejskich oraz światowych.

Przypomina, że Polska była zdana tylko i wyłącznie na własne siły wojskowe oraz poświęcenie i patriotyzm Polaków. Ostatnia część film poświęcona jest analizie, czy współcześni nasi politycy godni są nazywać się spadkobiercami bohaterów wojny polsko – sowieckiej. Honorowym gościem spotkania był poseł na Sejm – Maciej Małecki.

Wieczór zakończyła ożywiona dyskusja przy kawie i herbacie.

Organizatorzy pragną gorąco podziękować uczestnikom spotkania za przybycie i wspólne spędzenie miłego wieczoru.

^ Powrót na górę