KONKURS HISTORYCZNY „PRZED GENERAŁEM NILEM, BACZNOŚĆ” – rozstrzygnięty.

Dodano 23 października, 2020   

W dniu 20 października 2020 r. w żyrardowskiej Resursie odbył się konkurs historyczny dedykowany młodzieży ze szkół średnich z Powiatu Żyrardowskiego. Organizatorem konkursu było Stowarzyszenie „Wspólnota Żyrardowa”. Do konkursu zgłosiło się 18 uczestników z 4 szkół: LO im.Stefana Żeromskiego z Żyrardowa, LO im.Szarych Szeregów ze Mszczonowa, ZSZ ze Mszczonowa oraz ZS Nr 1 (Elektryk) z Żyrardowa.

Honorowy patronat nad konkursem objął Minister,Poseł na Sejm RP Maciej Małecki.

Patronat medialny: Telewizja żyrardowska ; radio FaMa oraz tygodnik Życie Żyrardowa.

Konkurs został zorganizowany w formie pisemnej. Wszyscy uczestnicy otrzymali zestaw 26 pytań otwartych, na które odpowiedzieć mieli w czasie godziny lekcyjnej (45 minut). Pytania były szczegółowe i dotyczyły wiedzy z zakresu życia Augusta Emila Fieldorfa ps. NIL. Ze względu na COVID-19 zrezygnowano z części ustnej. Autorem pytań był Dyrektor Muzeum Mazowsza Zachodniego – Bogusław Nietrzebka, który przewodniczył Jury konkursu. W jury zasiedli również Bogdan Zieliński – sekretarz Stowarzyszenia „Wspólnota Żyrardowa”, Przewodniczący żyrardowskiej solidarności, a także Pani Anna Markowska-Badziąg, nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie. Konkurs był bardzo ciekawy i trudny, tak jak życie generała NILA. Młodzież bardzo dobrze poradziła sobie z odpowiedziami na pytania.

A oto wyniki konkursu

1 miejsce – Jakub Anczewski, uczeń LO Żyrardów (100% odpowiedzi prawidłowych)

2 miejsce – Kinga Owczarek, uczennica LO Żyrardów

3 miejsce – Mateusz Jakubiak, uczeń LO Mszczonów

wyróżnienie – Aleksandra Liszewska, uczennica ZSZ Mszczonów

wyrożnienie – Mateusz Kołodziejski,uczeń ZS Nr1 (Elektryk) Żyrardów

wyróżnienie – Tomasz Barej, uczeń ZS Nr1 (Elektryk) Żyrardów

Wszyscy laureaci otrzymali dyplomy i wspaniałe nagrody rzeczowe. Fundatorem nagród w konkursie była Fundacja PGE z Warszawy. Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy uczestnictwa oraz książkę o generale NILU i koszulkę z wizerunkiem gen. NILA.

Podczas konkursu został dla bezpieczeństwa wszystkich osób zachowany reżim sanitarny. Dziękujemy Pani Asi Dziakiewicz, za profesjonalizm i wspaniałą współpracę.

Jesteśmy bardzo zadowoleni ,że udało nam się zachęcić młodych ludzi do wgłębienia się w życiorys znanego mieszkańcom Żyrardowa, bohatera. Wszak mamy już ulicę nazwaną Jego nazwiskiem oraz pamiątkowy mural.

Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Żyrardowa” Krystyna Lenarczyk

https://radiofama.com.pl/publicystyka/konkurs-historyczny-przed-generalem-nilem-bacznosc?fbclid=IwAR3lAQ9ZWGqOhNY9BD-v6_tKkodCWDyI4DmBp57WkhfmChrmdgV5cjqpozM

^ Powrót na górę