11 września 2022 r.- odsłonięcie muralu.

Dodano 19 września, 2022   

11 września 2022 r. odbyła się uroczystość odsłonięcia muralu poświęconego żołnierzom Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie ,którzy zginęli podczas misji pokojowo –stabilizacyjnych w dniu 21 grudnia 2011 r. Byli to mł. chor. Piotr Ciesielski, sierż. Krystian Banach, sierż. Łukasz Krawiec, sierż. Marcin Szczurowski, sierż. Marek Tomala. Pomysłodawcą powstania muralu w Żyrardowie jest sierżant Dariusz Potargowicz, naoczny świadek i uczestnik wydarzeń ; inicjatorem i autorem koncepcji wykonania muralu jest Minister, Poseł na Sejm RP Maciej Małecki. Realizatorem Projektu pn. ”Mural poświęcony misjom żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie jest Stowarzyszenie „Wspólnota Żyrardowa”. Wykonawcą tego muralu jest dr Rafał Roskowiński z Gdańskiej Szkoły Murali. Mural został sfinansowany ze środków pozyskanych przez Stowarzyszenie „Wspólnota Żyrardowa”.

Przebieg zdarzeń wraz z genezą powstania muralu opisały i zdjęcia udostępniły niezawodne żyrardowskie media : TV Żyrardów ; Radio FaMa ; Życie Żyrardowa ; Życie Powiatu Żyrardowskiego, za co serdecznie dziękujemy.

Serdeczne podziękowania kierujemy do :

 • Fundacji PGE z Warszawy –głównego darczyńcy realizowanego projektu
 • Fundacji Pomoc dla Weterana –finansowe wsparcie
 • Ministra Macieja Małeckiego – za pomoc i wsparcie podczas realizacji
 • Prezydenta Lucjana Krzysztofa Chrzanowskiego
 • Zastępcy Prezydenta – Adama Lemiesza
 • Kompanii Honorowej i pocztu sztandarowego 37 Sochaczewskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej
 • Zaangażowanych pracowników Urzędu Miasta
 • Dyrektora Promocji – Łukasza Kasperczyka
 • Dyrektora Centrum Kultury – Roberta Siniarskiego
 • Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej
 • Pawła Wiśniewskiego – Firma Pamavi z Mszczonowa
 • Muzeum Historycznego im. Jana Olszewskiego w Skierniewicach
 • Przewodniczącego Rady Oddziału NSZZ „Solidarność” w Żyrardowie
 • Opiekunów i pocztów sztandarowych żyrardowskich szkół a także pocztu sztandarowego z Sochaczewa
 • Pocztów sztandarowych NSZZ „Solidarność” Oddział Żyrardów i UM Żyrardów
 • Doroty i Roberta Rutkowskich
 • Wolontariuszy z „Elektryka” i „Włókiennika”

oraz wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do pomocy w realizacji projektu pn. „Misje Żołnierzy PKW ISAF”

Dzięki obecności przedstawicieli rządu, samorządu, dowództwa Wojska Polskiego, rodzin i przyjaciół żołnierzy, którym mural jest poświęcony, uroczystość miała godną oprawę.

Po części oficjalnej w Kościele pw. Matki Bożej Pocieszenia została odprawiona Msza Św. w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Wojska Polskiego poległych na Misjach Zagranicznych, którą koncelebrował ks. ppłk. Krzysztof Szustak.

Po Mszy Św. miał miejsce piknik wojskowy, a całą uroczystość zwieńczył w Resursie koncert patriotycznych raperów . Wśród występujących artystów byli:

 • J.I.M.B z Sochaczewa
 • Dariusz Potargowicz vel Młody Potar i
 • Basti i Kruzel z Łodzi.

Głównym darczyńcą na realizację projektu jest Fundacja PGE z Warszawy, finansowo wsparła nas też Fundacja Pomoc dla Weterana. Duże wsparcie uzyskaliśmy również od Prezydenta Miasta Żyrardowa Lucjana Krzysztofa Chrzanowskiego. Zaangażowanie pracowników urzędu miasta, Centrum Kultury i Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej , obecność kompanii Honorowej i pocztu sztandarowego 37 Sochaczewskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej oraz obecnych pocztów sztandarowych szkół i instytucji a także możliwość oddania armatniej salwy honorowej, sprawiło, że ta dzisiejsza uroczystość ma godną oprawę.

21 grudnia 2011 r. to najtragiczniejszy dzień w historii udziału polskich żołnierzy w misjach zagranicznych… misjach pokojowo-stabilizacyjnych. To historia współczesna , prawdziwa której przebieg opowiedział mi naoczny świadek i uczestnik wydarzeń sierżant Dariusz Potargowicz. Ta historia była na tyle autentyczna i przejmująca, że poruszyła nasze serca.

Tego feralnego dnia zadaniem żołnierzy było sprawdzenie przygotowań do otwarcia mauzoleum. To była codzienna ich praca. Po kilku godzinach żołnierze wracali do bazy. Okolica była spokojna, niedaleko bawiły się dzieci, a one zawsze były pewnym gwarantem bezpieczeństwa. I nagle… mina-pułapka zabiła całą załogę jednego z wozów ochrony. W wyniku ataku na patrol z 21 grudnia 2011 roku, zginęło pięciu polskich żołnierzy: Piotr Ciesielski, Łukasz Krawiec, Marcin Szczurowski, Marek Tomala i Krystian Banach”.

Pomysłodawcą powstania muralu w Żyrardowie jest sierżant Dariusz Potargowicz, inicjatorem i autorem koncepcji wykonania muralu jest Poseł na Sejm RP Maciej Małecki ,którego wkład w powstanie tego muralu jest nieoceniony . Realizatorem Projektu pn.” Mural poświęcony misjom żołnierzy Polskiego Kontygentu Wojskowego w Afganistanie „ jest Stowarzyszenie „Wspólnota Żyrardowa”, dla którego po muralu poświęconym gen. Nilowi oraz Kobietom Solidarności, to już 3 mural w Żyrardowie. Wykonawcą tego muralu, zresztą jak i wcześniej wspomnianych jest dr Rafał Roskowiński z Gdańskiej Szkoły Murali.

Mural został sfinansowany ze środków pozyskanych przez Stowarzyszenie „Wspólnota Żyrardowa”. Głównym darczyńcą jest Fundacja PGE z Warszawy , finansowo wsparła nas też Fundacja Pomoc dla Weterana. Duże wsparcie uzyskaliśmy również od Prezydenta Miasta Żyrardowa Lucjana Krzysztofa Chrzanowskiego. Zaangażowanie pracowników urzędu miasta , Centrum Kultury i Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej i Komunalnej , obecność kompanii Honorowej i pocztu sztandarowego 37 Sochaczewskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej oraz obecnych pocztów sztandarowych szkół i instytucji a także możliwość oddania armatniej salwy honorowej, sprawiło, że ta dzisiejsza uroczystość ma godną oprawę.

Warto zaznaczyć, że tragiczne zdarzenie z 21.12.2011 zostało upamiętnione podczas obchodów święta 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej (z której pochodzili żołnierze) kiedy to odsłonięto na ścianie kościoła pod wezwaniem błogosławionego Papieża Jana XXII w Bartoszycach Tablicę poświęconą pamięci żołnierzy, którzy zginęli.

Zgodnie z tradycją, 15 sierpnia 2012 r., w dniu Święta Wojska Polskiego, do „Księgi Honorowej Wojska Polskiego”, dokumentującej zdarzenia świadczące o wyjątkowej ofiarności i odwadze żołnierzy, dopisane zostały nowe nazwiska: mł. chor. Piotra Ciesielskiego, sierż. Krystiana Banacha, sierż. Łukasza Krawca, sierż. Marcina Szczurowskiego, sierż. Marka Tomali.

Od grudnia 2015 r., w rocznicę ich śmierci obchodzony jest Dzień Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych Poza Granicami Państwa”.

Dzisiaj na ścianie budynku w Żyrardowie zostanie odsłonięty mural , który będzie upamiętniał niebywałą patriotyczna postawę wszystkich żołnierzy Wojska Polskiego podczas misji zagranicznych pokojowo-stabilizacyjnych, a także będzie upamiętniał działania polskich żołnierzy dla stałego edukowania szczególnie młodych ludzi.

^ Powrót na górę