Uczniowie ze szkół Powiatu Żyrardowskiego zachwycają aktywnością i kreatywnością

Dodano 01 grudnia, 2017   

Stowarzyszenie „Wspólnota Żyrardowa” jest Liderem projektu „Akademia Młody Aktywny Obywatel”, który jest realizowany w Powiecie Żyrardowskim ,w 7 szkołach ponadgimnazjalnych od września b.r. Partnerem w projekcie jest Powiat Żyrardowski. Jest to już czwarty wspólny projekt po ’ Akademii Aktywny Żyrardowianin „, „Młodzież potrzebuje dobrej informacji” oraz „Młody Aktywny Obywatel”. Każdy z tych projektów miał podobne działania , ale każdy też był wzbogacany o kolejne zadania zgłaszane przez uczestniczącą młodzież. W pierwszym projekcie brało udział 30, w drugim 90, trzecim 120 a w bieżącym ponad 140 uczestników, a także ok.20 nauczycieli.

Akademia Młody Aktywny Obywatel jest .autorskim programem edukacji obywatelskiej W ramach projektu zajęcia oraz warsztaty prowadzą doświadczeni trenerzy, którzy już wcześniej pracowali z żyrardowską młodzieżą. Od września tego roku uczniowie poznali z bliska model funkcjonowania informacji publicznej, dowiedzieli się, czym są potrzeby i skąd bierze się aktywność społeczna, przećwiczyli asertywność z psychologami- Hubertem Szczepaniakiem i Anetą Tarnacką. Ostatnim etapem były kreatywne warsztaty (13 i 20 listopada) w Stajni Sobiescy w Żyrardowie, podczas których młodzież tworzyła i prezentowała autorskie projekty skierowane na rozwiązanie problemu w ich najbliższym otoczeniu. Inwencja uczniów była niesamowita. Wszystkie pomysły zachwycały świeżością, innowacyjnością, a co najważniejsze były perfekcyjnie zaprezentowane. Projekty oceniało jury złożone z nauczycieli i społeczników: Bogdan Zieliński przewodniczący Rady oddziału NSZZ Solidarność, Barbara Gruchal dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Żyrardowie, Grażyna Szczepaniak (ZS Nr 1), Zbigniew Dzik (LO Puszcza Mariańska), Marzena Szustakowska (ZS Nr 2), Jolanta Walczak dyrektor Zespołu Szkół Nr 2 w Żyrardowie , Ewa Matuszewska (ZS Nr 3), Anna Kornowska (LO Żyrardów), Krystyna Iżycka (LO Mszczonów), Wioletta Pokora (ZS Mszczonów), Dorota Jasińska (Stowarzyszenie Pomóż Żyć), Agnieszka Witkowska (Stowarzyszenie Wspólnota Żyrardowa). Warsztaty kreatywne prowadzili Krystyna Lenarczyk prezes Stowarzyszenia Wspólnota Żyrardowa oraz Adam Lemiesz dyrektor Wydziału Oświaty żyrardowskiego starostwa. Uczniów podczas prezentacji odwiedził wicestarosta Grzegorz Dobrowolski, który nie dość, że docenił takie właśnie inicjatywy, to zachęcał młodzież, żeby jak najwięcej korzystała ze wszystkich możliwości nauki, jakie dają im szkoła, nauczyciele, organizacje pozarządowe i wolontariat oraz sekretarz Sebastian Litewnicki.

To jeszcze nie koniec projektu. Dla najlepszych i najaktywniejszych uczniów organizatorzy przedsięwzięcia przewidzieli wyróżnienia i atrakcyjne nagrody, które będą wręczone na uroczystej gali. Wcześniej jednak , już 28 listopada, dla wybitnych uczniów przeprowadzone będzie szkolenie liderów (wybranych przez uczestników warsztatów ) – warsztaty „Ja – jako lider w działaniu”. Nauczyciele zaś skorzystają z warsztatu prowadzonego przez trenerów rozwoju osobistego „Jak nie dać się wypaleniu zawodowemu”. Konferencja podsumowująca projekt odbędzie się w grudniu 2017 r.

Projekt „Akademia Młody Aktywny Obywatel” dofinansowany jest z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. 

Krystyna Lenarczyk – Prezes Stowarzyszenia ” Wspólnota Żyrardowa”

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”74″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”120″ thumbnail_height=”90″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Show slideshow]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

^ Powrót na górę