Seniorzy dla Zdrowia – Zdrowie przepustką do aktywności Seniora

Dodano 09 grudnia, 2014   

W miesiącu listopadzie 2014 r. zakończył się projekt p.t. Zdrowie przepustką do aktywności Seniorów” realizowany przez grupę nieformalną Seniorzy dla Zdrowia, która powstała na bazie Akademii Aktywny Żyrardowianin . Liderami nieformalnej grupy byli : Sławomir Walczak , Jolanta Zimińska  oraz Marta Burza. Wnioskodawcą projektu realizowanego z  mikrodotacji  Funduszu Inicjatyw Obywatelskich – Mazowsze Lokalnie było Stowarzyszenie „Wspólnota Żyrardowa” a koordynatorem projektu była Krystyna Lenarczyk.   Projekt był skierowany do 30 osób w wieku 50+.

Natomiast zgłosiło się do projektu 50 osób  i wymiennie uczestniczyły w zajęciach. Celem  projektu było zaktywizowanie osób w wieku 50+ poprzez zmobilizowanie ich do działania i  wyjścia z domu.

Poznanie czynników wpływających na zmiany w organizmie ludzkim. Zwiększenie aktywności fizycznej wśród seniorów. Wskazanie możliwości aktywnego spędzenia wolnego czasu z pożytkiem dla zdrowia  i dobrego samopoczucia oraz branie czynnego udziału w życiu społecznym. Projekt  miał również pomóc w budowie właściwego obrazu osób starszych. W tym celu zorganizowane zostały warsztaty i wykłady z  psychologiem na temat rozwoju osobistego ludzi starszych. Poczucia własnej wartości. Poczucia bycia potrzebnym drugiemu człowiekowi. Radzenia sobie ze stresem. Zajęcia prowadzili Hubert Szczepaniak oraz Adam Lemiesz. Podczas spotkania z lekarzem geriatrą Anną Szczygieł – Naziębło uczestnicy nauczyli się rozpoznawać własny organizm. Poznali procesy starzenia organizmu oraz dowiedzieli się co robić aby zahamować proces starzenia. Na spotkaniu z dietetyczką z firmy Natur House Małgorzata Kamionowską  seniorzy dowiedzieli się jak należy zmienić sposoby żywienia aby przeciwdziałać procesowi starzenia. Poznali bezpieczną  dietę. Poznali dozwolone i niedozwolone produkty. Zostali zaproszeni do programu ” uwaga nadwaga” a chętni mogli się zważyć i dowiedzieć ile wody i ile tłuszczu znajduje się w ich organizmie. Chętni seniorzy zostali również zaproszeni na indywidualne bezpłatne konsultacje z dietetyczką. Dużym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie z kosmetolog Agnieszką Łukasik i Anetą Zagrajek z „ Fabryki Luksusu – Dermika” . Seniorzy dowiedzieli się jak dbać o wygląd ,aby zatrzymać czas. Poznali prawidłowe sposoby wykonywania demakijażu, pilingu, sposoby radzenia sobie ze skórą wrażliwą i suchą. Jak dbać o stopy i dłonie .Miłą niespodzianka było wylosowanie dla uczestniczki spotkania bezpłatnego bonu na masaż ciała oraz zestaw kosmetyków. Wszyscy uczestnicy natomiast otrzymali bony z 50% zniżką na masaż twarzy lub karku. Dodatkowo dla uczestników projektu zorganizowane zostało spotkanie otwarte z neurochirurgiem Ludwikiem Kucińskim na temat stwardnienia zanikowego bocznego. Uczestnicy otrzymali wiedzę na temat jak rozpoznać i jak żyć z SLA. Spotkania przebiegały w miłej atmosferze  a podczas wszystkich spotkań przygotowany został bufet ze słodyczami, napojami ( soki, herbata i kawa). Spotkania odbywały się w Sali Klubowej Centrum Kultury oraz w Młodzieżowym Domu Kultury w Żyrardowie. Seniorzy widzą potrzebę organizowania takich spotkań i w ankietach określili tematy projektów w jakich chętnie by uczestniczyli. Mamy nadzieję ,że nie był to ostatni projekt.

Koordynator Projektu- Krystyna Lenarczyk

^ Powrót na górę