Kolejny projekt …za nami

Dodano 09 stycznia, 2022   

W miesiącu grudniu 2021 r. Stowarzyszenie „Wspólnota Żyrardowa” realizowała projekt z budżetu Miasta Żyrardowa – Kultura i ochrona dóbr kultury pod nazwą Koncert wieczór poetycko-muzyczny „Wolność kocham i rozumiem”. Projekt był skierowany do mieszkańców Żyrardowa i był wydarzeniem kulturalnym zawierającym elementy edukacyjne i patriotyczne.

W ramach projektu realizowaliśmy dwa zadania, które były ściśle ze sobą powiązane i upamiętniły wydarzenia sprzed 40 lat czyli ogłoszenie stanu wojennego:

I Żyrardowski Festiwal Piosenki Patriotycznej pt. „Wolność kocham i rozumiem” dla młodzieży zamieszkującej i uczącej się w Żyrardowie, w dwóch kategoriach: soliści – szkoły podstawowe kl. VI-VIII oraz szkoły średnie. Repertuar został wcześniej ustalony a uczestnicy z listy piosenek wybrali samodzielnie piosenkę którą następnie wykonali. Młodzi ludzi zaśpiewali trudne, poważne piosenki w ciekawych interpretacjach. Młodzież wiedziała o czym śpiewa a niektóre wykonania powodowały duże wzruszenia u słuchających. Wszyscy laureaci konkursu otrzymali dyplomy, a nagrodą główną był występ podczas koncertu barda Solidarności Leszka Czajkowskiego. Laureaci otrzymali również nagrody rzeczowe. W trakcie obrad jury w skład którego weszli: Krystyna Lenarczyk oraz muzycy Robert Siniarski i Maciej Klociński, Pani Roksana Kulis-Lemiesz przedstawiła młodzieży wykład na temat wprowadzenia stanu wojennego oraz jak wyglądało życie w czasie stanu wojennego. Było to zaangażowanie młodych ludzi w żywa lekcję historii współczesnej. Wśród nagrodzonych w kategorii szkół podstawowych znaleźli się: exequo I miejsce: Karolina Lechniak (SP Nr 6) i Oliwia Tomaszewska (SP Nr 6) exequo II miejsce: Milena Dukaczewska (SP Nr 3) i Zofia Niewiadomska (SP Nr 6) Wśród nagrodzonych w kategorii szkół średnich znaleźli się: I miejsce: Zofia Cymerska (LO „Czerwoniak”) II miejsce: Amelia Czarnecka (ZS Nr 1) III miejsce: Marta Zielińska (ZS Nr 1).

Koncert wieczór poetycko-muzyczny „Wolność kocham i rozumiem„. To był wspaniały wzruszający występ „barda polskiej prawicy” Leszka Czajkowskiego i Dominiki Świątek-Czajkowskiej, którzy wprowadzili nas lata 80, powstania Solidarności i czas stanu wojennego, wspierającą osobą był pianista Kuba Mędrzycki. Wzruszające historie prawdziwe o ludziach, którzy przeżyli tamte czasy, wypowiedziane i wyśpiewane. Koncert na wysokim poziomie artystycznym a występujący artyści powodowali u słuchających pełne skupienie, łzy w oczach i dreszcze na ciele.

Krystyna Lenarczyk

^ Powrót na górę